VLADA NEZNANJE

Zahvaljujući neznanju „pisaca“ udžbenika u glavama đece i omladine stvaraju se pogrešne predstave. Takvi pisci su javne ličnosti i raspisuju se po tkz. nezavisnim novinama, analiziraju, zaključuju, sugerišu… Prisustvovala sam sukobu između učenika prvog razreda gimnazije i provesorice maternjeg jezika koja slijepo vjeruje autorkama čitanke za prvi razred opšte gimnazije: Boženi Jelušić i Tatjani Bečanović. Prva je profesorica srednje škole u Budvi a druga profesorica na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.U njihovoj čitanci , na str. 77,piše: „Biografija kneza (kralja) Vladimira nastala je sredinom XI vijeka i prvo je originalno žitije napisano vjerovatno srpskom recenzijom staroslovenskog jezika. Sačuvana verzija predstavlja preradu originalnog dijela, koju je na latinskom jeziku načinio anonimni pop iz Duklje, po svoj prilici neki benediktinski kaluđer iz Bara.“

Recenzenti ove knjige: dr Zorica Radulović, mr Gordana Leković, Irena Ivanović – profesorica, Tatjana Novović – pedagogica i Itana Kovačević – psihologica. Izdavač je Zavod za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica. Ljetopis popa Dukljanina nije bilo koje djelo. već prvo, najstarije djelo Južnih Slovena (nastalo u Baru) i ovakva greška odnosno neznanje čitave ekipe „stručnjaka“nije se mogla desiti u zdravom društvu . Umjesto suspenzija njima se dodjeluje bolji status. Nešto je trulo u državi (Danskoj),rekao bi Šekspir Urednici istorijskog leksikona Crne Gore (četvrta knjiga) profesori – doktori Šerbo Rastoder i Živko Andrijašević pišu: „ Ljetopis popa Dukljanina napisan je na latinskom jeziku, a prvi put je objavljen 1601. godine u prevodu na italijanski. Na hrvatskom jeziku Ljetopis popa Dukljanina prvi put je objavljen 1851. godine a na srpskom jeziku dvije godine kasnije (1853) u Novom Sadu. U Crnoj Gori Ljetopis popa Dukljanina je prvi put objavljen 1967. godine.

Ljetopis je djelo sastavljeno iz nekoliko cjelina… Ljetopis popa Dukljanina sadrži i spis o istoriji Gota i njihovim osvajanjima na Balkanu, žitije Svetog Konstantina, žitije Sv. Vladimira Dukljanskog i pregled istorije Duklje u vrijeme Vojislavljevića. Djelo ukupno ima 47 poglavlja. Pregled istorije dukljanske države (dukljanskog kraljevstva) počinje od 36. poglavlja a završava se poslednjim, 47. poglavljem. Pop Dukljanin daje podatke o dukljanskim vladarima, političkim prilikama, o teritorijalnom opsegu i podjeli dukljanske države, društvenom životu Duklje, ratovanju s Vizantijom, unutrašnjim političkim sukobima. U Ljetopisu popa Dukljanina postoji detaljan opis Barske bitke (1042. godine), kojom je dukljanska država definitivno stekla nezavisnost od Vizantije. Poslednji događaj koji se pominje u Ljetopisu je iz 1142. godine. Najpoznatiji dio Ljetopisa je žitije Sv. Vladimira, dukljanskog kneza, koga pop Dukljanin naziva kraljem.“ Inače, Ljetopis popa Dukljanina je književno – istorijski djelo nastalo u drugoj polovini 12. vijeka, tvrde istoričari. Zašto niko od pomenutim autora,pomenute čitanke, ne zna istoriju ili neće da zna?

J.Medojević

Kratki URL: https://zrcalo.me/?p=1323

Objavio dana ožu 23 2011. u kategoriji Stav. Možete pratiti sve u vezi ovog teksta putem RSS 2.0. Ako želite, prokomentarišite ovaj tekst

Ostavi svoj komentar

Prijava | Administrator MATOKAN