Grad kao arhiv pamćenja i promjena
U okviru Međunarodnog festivala KotorArt preksinoć je u Kreativnom habu u Kotoru počelo novo, 15. izdanje Pjace od filozofa koje donosi dvodnevni debatni program pod nazivom Grad – pamćenje, identitet, budućnost.
Razgovaralo se o tome kako gradovi pamte, i kako zaboravljaju. Tema sesije je bila Grad kao arhiv pamćenja i promjena, odnosno kako urbani prostori funkcionišu kao arhivi kolektivnog sjećanja, te kako se balansira između očuvanja baštine i savremenih potreba zajednice. Moderatorka panela bila je Milica Nikolić, stručnjakinja iz oblasti kulture i rodne ravnopravnost iz Crne Gore.
Andragog Barbara Obradović Pajić govorila je o trenutnoj situaciji u Kotoru i potebi za balansom između dinamičnog turizma i nesmetanog života mještana.
Danas postoje razne dileme da li Kotor kao grad gubi na svom značaju. Imamo velike promjene sa turistima i kruzerima. Tu su različita mišljenja, ali smo saglasni da je život nas koji živimo ovdje u mnogome otežan. Pokušava se naći neka mjera, ali do sada u tome nismo uspjeli. Pokušavamo koristiti primjere gradova poput Dubrovnika i Venecije, ali to za sada ne ide. Obradujem se svako jutro kad vidim da brod uplovljava, ali je četiri kruzera dnevno previše. Grad ni u jednom smislu nije spreman za toliki priliv turista – ispričala je Obradović Pajić. Napominje da do velikih promjena u gradu nije doveo samo turistički bum, već i zemljotres iz 1979.
Zemljotres je uradio jednu veliku promjenu. Stanovništvo se iselilo na jedan period dok se grad obnavljao ali veliki broj stanovnika iz Starog grada se više nikada nije vratio u grad. S tim se automatski izgubio jedan način života koji je važio do tada. Grad je do zemljotresa imao svoj red, znalo se kada se popodne ne smije vikati, igrati lopte vani… Naveče je takođe bilo reda jer se znalo do kada rade kafane i nije bilo buke. Ipak, ko god da dođe, grad vas nekako vaspita, dovede na svoje i dođe do toga da se neka pravila moraju poštovati – navela je Obradović Pajić.
Kratki URL: https://zrcalo.me/?p=10268